Blog Kadoro

FAQ sznurów koralikowo-szydełkowych

poniedziałek, 21 maj 2012

Autor: Weronika Kaczor (Weraph)

1. Jakie koraliki są najlepsze do sznurów?

Jak najrówniejsze! Polecam koraliki japońskie Toho – są równiusieńkie, mają duże dziurki – łatwo się nawlekają. Im równiejsze koraliki tym przyjemniej się pracuje. Nierówne koraliki budują jedynie frustrację, zwłaszcza przy nauce.

2. Jaki rozmiar koralików wybrać do swojego pierwszego sznura?

Względnie duży. Do nauki najlepsze są 6/0 czyli 4mm, ale uważam, że są trochę za duże by stanowić np. bransoletkę. Dlatego wybrałabym rozmiar 8/0 czyli 3mm – w minimum dwóch-trzech kolorach.

http://www.kadoro.pl/k374-TOHO-Round-6o.php

http://www.kadoro.pl/k375-TOHO-Round-8o.php

3. Jakie szydełko?

Dobrane do nici. Osobiście szydełkuję 1mm lub 0,85mm.

Szydełko

4. Jak dobrać nici do sznurów? Czy kordonek się nie przerwie w noszeniu?

Nici powinny być nierozciągliwe i mocne, takie których nie zerwiemy w rękach. Do sznurów z koralików 8/0 stosuję Ariadnę 76×2, natomiast do mniejszych koralików Ariadnę 30×6 lub nici szewskie/do jeansu (np. Arena 30, Talia 30). Dobieram je również kolorystycznie – białą nić do jasnych koralików, czarną do ciemnych. Jeśli nie wiesz jaka barwa nici będzie pasować do twojego sznura – zrób próbki i porównaj. Nici przerwą się w noszeniu tylko wtedy gdy koraliki będą miały ostre krawędzie – u Toho to rzadkość.

http://www.kadoro.pl/k468-Kordonek.php

Nici

5. W jaki sposób efektywnie nawlekać koraliki?

Nawlekanie koralików to proces czasochłonny i najmniej lubiany, zwłaszcza przy sznurach ze skomplikowaną sekwencją. Do nawlekania idealnie nadaje się mata do rękodzieła lub filc w arkuszach – koraliki nie uciekają z nich tak łatwo. Długa igła również przyśpiesza proces nawlekania. A dla lubiących gadżety firma Beadalon proponuje Mini Spin-N-Bead loader – niestety nawleka tylko jednokolorowe lub bezsekwencyjne sznury.

6. Jak nazywają się te metalowe zakończenia, które stosujesz w swoich pracach i jak je dobrać do rozmiaru sznura?

To końcówki do wklejania rzemieni – jak nazwa sugeruje, montuje się je na końcach sznurów za pomocą kleju. Najlepszy będzie klej epoksydowy dwuskładnikowy czy klej do biżuterii. Kropelka i jej podobne – odpadają! Natomiast jeśli mowa o doborze średnicy końcówek, wystarczy zmierzyć średnicę gotowego sznura i dodać plus minus 1-2mm. Doświadczenie pokazało, że do sznurów na 6 koralików w rzędzie z koralików 8/0 pasuje końcówka o średnicy ok. 8,5-9mm, a do sznurów na 6 koralików w rzędzie z koralików 11/0 ok. 6,5-7mm. Najlepiej uzbroić się w różne rozmiary!

Końcówki do wklejania

7. Czy istnieje jakiś inny sposób na wykończenie sznurów niż wklejenie końcówki?

Oczywiście – można również zastosować przekładkę/nakładkę/czapeczkę dobraną średnicą większego otworu do średnicy sznura. Potrzebne będą też szpilki z loopem, który zaczepiamy pod nitkami na końcach sznura. Na to nakładamy przekładkę i robimy kolejny loop. Wystarczy zamontować zapięcie i gotowe. Można również zrobić bransoletkę bez zapięcia – typu bangle – dokładnie zszywając końce sznurów.

Miseczki

Czapeczki

8. Ile koralików potrzeba na bransoletkę? Czy wielkość koralików ma znaczenie?

Wielkość koralików nie ma znaczenia! Liczy się ilość centymetrów koralików nanizanych na nitkę. Przelicznik wygląda tak: liczba koralików w rzędzie X liczba cm które chcemy uzyskać = liczba cm koralików do nanizania na nitkę. Dla przykładu: bransoletka na 6 koralików w rzędzie o długości 15 cm potrzebuje 90 cm nanizanych koralików – tj. około 300 koralików 3mm (8/0), czyli niecałe 10g.

9. Czy liczba koralików w rzędzie ma na coś wpływ?

Tak. Przede wszystkim na grubość sznura, jak również na jego elastyczność, giętkość. Im mniej koralików w rzędzie tym bardziej plastyczny jest sznur. Jednakże przy 3-4 koralikach w rzędzie widoczna jest nitka. Natomiast sznury powyżej 10 koralików są bardzo sztywne i na bransoletkę – nie polecam. Oczywiście ilość koralików w rzędzie ma również wpływ na ilość zużytych koralików oraz szybkość przybywania pracy:)

10. Jak zrobić bransoletkę z wypukłym spiralnym wzorkiem?

Zastosować koraliki różnej wielkości. Technika pozostaje taka sama.

11. Jeśli o wzorach – jak stworzyć własny wzór?

Własny wzór można stworzyć przy pomocy darmowego, niezwykle intuicyjnego programu DB-Bead – od niedawna występującego w polskiej wersji językowej.

Do pobrania: http://www.kadoro.pl/download/dbbead.exe

12. Wszystko mi się na początku plącze, przypomina bezładną “malinę” z koralików – co robić?

Jest na to rada! Spróbuj po pierwszym rzędzie włożyć w środek kółeczka patyczek/pędzelek/inne szydełko – coś wokół czego będziesz mogła swobodnie szydełkować, to powinno pomóc.

13. Nanizałam za mało koralików, można coś na to poradzić?

Są dwa sposoby – zwykle staram się odwinąć tyle nitki ile przewiduję, że będzie mi potrzebne i nawlekam koraliki od końca. Można też uciąć nitkę i dowiązać inną, a supełek schować wewnątrz koralika czy sznura.

14. Pomyliłam się w sekwencji, czy muszę wszystko spruć?

Nie musisz;) Jeśli dodałaś za mało koralików możesz nitkę uciąć, dodać brakujące koraliki i zawiązać nitki, a supełek schować wewnątrz koralika czy sznura. Natomiast jeśli dodałaś za dużo koralików – weź szczypce płaskie i delikatnie, z wyczuciem zgnieć koralik, zachowaj przy tym ostrożność – odłamki szkła mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla twoich oczu.

15. Jak w najprostszy sposób uzyskać ciekawy wzór?

Najłatwiej i najtaniej – zastosować koraliki transparentne nawlekając je na cieniowany kordonek. Bransoletka będzie miała cieniowane paski bez nawlekania skomplikowanej sekwencji. Przejrzyste koraliki dają efekt skucia lodem.

http://www.kadoro.pl/p7377-TOHO-Round-11o-Transparent-Crystal-10-g.php

http://www.kadoro.pl/p7776-TOHO-Round-8o-Transparent-Crystal-10-g.php

Kordonek cieniowany

16. Jak dobrać koraliki aby uzyskać cieniowany sznur bez zastosowania specjalnego kordonka?

Koraliki można dobierać sugerując się nazwami, mianowicie cieniowanie wygląda tak:

+ dark, smoky – określają najciemniejszy odcień

+ kolory bez dodatkowego przymiotnika

+ med – ton jaśniejsze od poprzednich

+ lt (light) – najjaśniejsze z zestawienia.

I tak możemy skomponować cieniowanie z np.:

Amethyst, Med Amethyst i  Lt Amethyst

lub Smoky Topaz, Topaz i Lt Topaz

Moim ulubionym jest cieniowanie z:

Silverlined Frosted Crystal, Silverlined Frosted Black Diamond i Silverlined Frosted Grey

A jaki do tego zastosować wzór? Polecam w ząbki:

2 Komentarzy do “FAQ sznurów koralikowo-szydełkowych”

  1. MALA napisał(a):

    skad wiadomo ile nici bedzie potrzebne skoro koraliki nawleka sie os strony szpulki ? i czy od razu trzeba nawlec ospowiednia liczbe koralikow by zaczac robotke?

  2. MAGDA napisał(a):

    Na jeden koralik przypada około 1 cm nici, jednak nie jest to stała liczba. Każda osoba ma swój indywidualny sposób przerabiania koralików, co zależy od grubości nici, wielkości szydełka, a także siły zaciągania nici. Nie trzeba nawlekać od początku wszystkich koralików. Wystarczy nawlec część bądź jedną sekwencję, a później dołączyć nić z nowymi koralikami. Im dłuższa nawleczona sekwencja tym większa możliwość poplątania nici ;-)

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podgląd komentarza: